Kako tehnologija menja karijere – poslovi budućnosti

kako tehnologije utice na karijere poslovi buducnosti

Činjenica je da tehnologija stalno napreduje i da menja veliki broj poslova i karijera. Neki se gase, pojavljuje se potreba za novim radnim mestima, a neki se prilagođavaju trendovima i adaptiraju na novonastale promene.

U daljem tekstu objasnićemo kako tehnologija menja karijere i kakvi poslovi će biti aktuelni u budućnosti.

Poslovi budućnosti stavljaju fokus na onlajn

Do pre par godina se predviđalo kako u budućnosti neće postojati nastavnici i da će se sva nastava odvijati online. Učenici neće morati fizički da odlaze u školu nego će pratiti nastavu u svom domu, sa računara ili čak mnogo manjih uređaja, poput mobilnog telefona.

Iako je sve to bilo najavljivano, ipak nam je bilo nezamislivo sve do pojave pandemije virusa Covid-19, kada su škole zatvorene i učenici su prešli na onlajn nastavu. I dalje je ljudski faktor, tj. prisustvo nastavnika nezamenjivo. Deca su bila u kontaktu sa nastavnicima i drugarima iz razreda u virtuelnim učionicama. Škole širom sveta su se, na određeni period, prilagodile online nastavi. Zapravo su se vremenom i skroz navikle na ovakav vid nastave.

Iako su se đaci vratili u školske klupe, online nastava je donekle promenila način školovanja. Ovo je samo primer kako je jedna sfera uticala. Takođe, pandemija je uticala i na mnoge druge poslove, karijere i oblasti.

Ubrzala je i razvoj tehnologije jer se sve prebacilo na internet. To će umnogome uticati na poslove u budućnosti. Evo šta se predviđa.

online poslovi budućnostiIzvor fotografije: Freepik

Povećana potreba za programerima

Kako se veliki broj poslova prebacio na onlajn, došlo je do povećanja potražnje za programerima. Razvijanje novih platformi i aplikacija je nešto na čemu se intenzivno radi u gotovo svakoj industriji i zato se predviđa da će još više posla biti za iskusne diplomirane softver inženjere.

Ono što može biti novina je da programeri neće morati da fizički dolaze na posao u firmu, nego će moći da rade sa bilo kog mesta. Gradovi u kojima su smeštene velike IT firme mogu postati rasterećeniji jer će programeri moći da žive i rade bilo gde – to ne mora biti isti grad u kom se firma nalazi.

Potražnje za programere će svakako biti, a to dovodi do toga da srednje škole već uveliko nude smerove za buduće programere. U Elitnoj ekonomskoj školi smer Elektrotehničar informacionih tehnologija postao je jedan od najtraženijih.

Ali i za Web dizajnerima

Kako firma koja nema sajt gotovo i da ne postoji, doći će i do povećanja potražnje za stručnjacima koji rade na kreiranju, unapređenju i održavanju sajtova. Jedan od ključnih ljudi je web dizajner koji radi na vizuelnom prikazu i funkcionalnosti sajta.

Pored web dizajnera, SEO stručnjaci će isto biti dosta traženi. To su ljudi koji rade na optimizaciji stranica na sajtu kako bi se sajt pojavljivao na prvoj stranici Goog-la kada se pretražuju određeni pojmovi.

Onlajn prodaja

Čak i najveće svetske kompanije se od 2020. godine više fokusiraju na onlajn prodaju. Kako nisu bili fizički u mogućnosti da posećuju prodavnice tokom pandemije, ljudi su se navikli na online kupovinu svega što im je potrebno – od garderobe, do namirnica, kućnih aparata, svega što se može zamisliti.

To dovodi do povećanja potrebe za stručnjacima za e-commerce, odnosno onlajn prodaju. Na jednom sajtu radi veliki broj ljudi, te će i ovakvi poslovi biti još popularniji u budućnosti.

online prodaja posao budućnostiIzvor fotografije: Freepik

Drustvene mreže

Društvene mreže poput Instagrama i Tik Toka trenutno su jedan od najjačih sredstava ne samo za komunikaciju, nego i za marketing i prodaju. Gotovo svaka firma kojoj je stalo do reputacije ulaže u takozvani branding, odnosno unajmljuju ljude koji će da vode profile na društvenim mrežama.

Društvene mreže stalno rastu i menjaju algoritme i trendove, te postoje kursevi posebno specijalizovani za menadžment društvenih mreža. Ovaj posao je sada novina, i nije nešto što je postojalo pre 10 godina. Očekuje se da će ova sfera i dalje da raste i stvori mogućnosti za nova radna mesta u raznim firmama.

Zaključak

Možemo zaključiti da budućnost donosi još ubrzaniji napredak tehnologije koji će uticati na veliki broj poslova i karijera. Predviđa se da će zanati ostati aktuelni ali će se raditi na digitalizaciji i prelazak na mašine umesto na ručni rad gde god je to moguće. Takođe, svi ti poslovi postaju usko vezani za onlajn svet, pogotovo putem prodaje. Tako možemo zaključiti da budućnost nosi još veći broj online poslova.

Ako se spremaš za odabir srednje škole i karijere, bilo bi dobro da razmišljaš u tom smeru i izabereš nešto profitablilno i traženo.